Vaira Vīksne x Sigma

Autors: Vaira Vīksne

Šogad latviešu indīroka grupai Sigma iznāk trešais studijas albums “Ostinācijas”

Sigma
Foto: Aiga Redmane
Pie tā grupa strādājusi pēdējos četrus gadus, soli pa solim atsedzot pieaugšanas sajūtas, kurā netrūkst trauksmes, vilšanās un sāpju, bet arī mīlestības, juteklisma un jaunu ceļu meklējumu. Šīs sajūtas mums visiem ir tik svarīgas arī šobrīd – laikā, kad pieredzam bailes, apjukumu un neziņu par savu nākotni.
“Ar grupas Jāni Ozoliņu Vaira pazinās, kad vēl kafenēs par latu sanāca tikt pie vairāk kā vienas bulciņas. Vai kāds to vēl atcerās? Iespējams, pareizāk būtu teikt, ka mēs bijām tikai paziņas vai varbūt pat mēs vispār nebijām īsti pazīstami, taču šobrīd, kad grupas trešais albums ir gaisā un Sigmas mūzikas vilkme ir tik spēcīga, šī sadarbība šķita precīzi īstajā laikā un vietā. Es sajutu, ka svarīgi ir ne tikai klausīties, bet arī ieklausīties.”

Kāpēc Ostinācijas? Tas jāizrunā ar īso 'o'?

Ostinato ir atkārtojuma princips mūzikā. Veidojot jauno albumu, grupa Sigma daudz eksperimentēja ar melodijas, ritma un harmoniskās secības atkārtojumiem, tāpēc gluži dabiski nonāca pie nosaukuma “Ostinācijas”. Ja dzejniekiem ir soneti un trioletas, tad Sigmai ir ostinācijas.
Līdzīgi kā iepriekš, arī jaunākajā ierakstā grupa Sigma piešķir lielu nozīmi dziesmu tekstiem, gan radot tos paši, gan izmantojot latviešu autoru tekstus. Šajā albumā vairākas dziesmas tapušas ar Montas Kromas dzeju. Piemēram, singlam “Ir vēsas” izmantots viens no izcilākajiem un skaistākajiem Kromas mīlestības dzejoļiem, kurš stāsta par divu mīlētāju kaislīgu skūpstīšanos lietainā pilsētā, kas atmodusies pavasarim.

Jaunā režisore Alise Urtāne dziesmai radījusi arī 360 grādu mūzikas videoklipu:

Singls "Melnā māsa"

Savukārt Montas Kromas dzejolis “Melnā māsa”, kurš sarakstīts 1961. gadā, ir uzskatāms par vienu no pašiem pirmajiem viņas modernisma posma darbiem. Tajā notverta gan iemīlēšanās sajūta, gan arī vēlēšanās pārkāpt kontinentu un kultūru robežas, lai no tālās māsas mācītos lietas, kas dzīvē ir vissvarīgākās.
Šai dziesmai videoklipu veidojusi mākslinieces Ieva Kauliņa un Zane Oborenko sadarbībā ar kustību mākslinieci Kristīni Brīniņu:

Trešais singls sarakstīts ar latviešu autora Kārļa Vērdiņa dzejoli “Vārti”.

Pats autors saka, ka ka “Vārti” ir viens no viņa traģiskākajiem dzejoļiem, kas rakstīts brīdī, kad sevišķi asi apzinājies cilvēka mūža galīgumu un nolemtību: “Sigma šo dzejoli pārvērtusi par iespaidīgu skaņdarbu, kuru nespēju klausīties, neatsaucot atmiņā senos pārdzīvojumus, kas viņu mūzikā kļuvuši vēl emocionālāki.”
Singlam “Vārti” tapusi turpat sešas minūtes gara īsfilma, ko veidojusi māksliniece Katrīna Neiburga, ievedot šo stāstu posthumānisma tematikā:

Grupu Sigmu 2022. gadā var dzirdēt dzīvajā izpildījumā atklāšanas koncertos 25., 26. un 27. maijā, bet vēlāk - festivālā Positivus, kā arī citos vasaras festivālos un pilsētas svētkos.

Mūzikas autori – Jānis Ozoliņš, Kaspars Lastovskis, Uģis Eihvalds. Tekstu autori – Jānis Ozoliņš (1,9), Jānis Rokpelnis (2,8), Kārlis Vērdiņš (3,5), Monta Kroma (4, 7, 10), Marts Pujāts (6).
Partitūras pūšaminstrumentiem sadarbībā ar Grupu Sigma aranžējis Platons Buravickis (Platon Buravicky).
Pūšaminstrumentus dziesmās ieskaņojuši: Aigars Raumanis – alta saksofons, Gatis Gorkuša – trompete, Jānis Semjonovs – fagots, Kārlis Rērihs – mežrags, Artūrs Bērziņš – trombons, Sniedze Prauliņa – flauta.
Kora mākslinieki, kas piedalījušies dziesmas “Kalnā” ierakstā: Ansis Bētiņš, Ģirts Kasperovičs, Jānis Strods, Emīls Kraucis, Reinis Sprūde, Līga Paegle, Nora Kalniņa, Anete Viļuma, Agneta Otaņķe.
Dziesmā “Ir vēsas” piedalās Sniedze Prauliņa.
Skaņu inženieri – Haralds Stenclavs, Kaspars Lastovskis.
Albumu miksējuši – Gatis Zakis (1, 5, 8, 10), Arnis Račinskis (2,3,6), Haralds Stenclavs (4,7,9).
Albumu māsterējis Raijens Morijs (Ryan Morey) Monreālā, Kanādā.
Dizains – Aleksejs Muraško (Alexey Murashko)

Klausies Sigmas jauno albumu un pieseko soctīklos

Albuma ieraksts tapis Ikšķilē un Rīgā no 2019. līdz 2022. gadam.

P.S. Jūlija vidū būs arī plate, bet jau šobrīd sūtām sirsnīgu pateicību par atbalstu Janis Bergs šīs ieceres realizācijā.

Dalies ar šo ierakstu!

Tev varētu interesēt:

Nav tik vienkārši, kā šķiet.
Iebiezinātais Piens ir vairuma cilvēku mīļākais gardums un pat bērnības neatņemama sastāvdaļa. Tāpēc šajā ierakstā visu saliku pa sastāvdaļām, lai katrs to var mājās pagatavot pats un lielīties kaimiņiem.
Mūsu apģērbs ražots tikai no labākās kokvilnas, kas audzēta nekaitējot cilvēkiem, dzīvniekiem un dabai. Vairas krekli un džemperi radīti no sertificētas organiskas kokvilnas un otreiz pārstrādāta poliestera.

Pieraksties jaunumiem un saņem 10% atlaidi pirmajam pirkumam

Uzzini pirmais par jaunākājiem produktiem,
īpašajiem piedāvājumiem un atlaidēm.

Šī mājaslapa izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Vairāk par to lasi šeit.